Netflix – recenzja doskonałej alternatywy dla TV i kin – Ax recenzuje #2

Długo wyczekiwana, chyba przez 2 lub 3 osoby (serio) recenzja serwisu z filmami – NetFlix

 

Warto na początku powiedzieć trochę słów o serwisie, jeśli ktoś jeszcze nie wiedział, o ile jest taka osoba. 🙂 Netflix został stworzony w roku 1997, czyli działa już około 21 lat, w Kalifornii, w Stanach Zjednoczonych. ( dla niewtajemniczonych ;p ) Na początku swojej działalności firma wypożyczała filmy na płytach DVD, a następnie na Blu-Ray. Aż w końcu pokusili się o tworzenie własnych produkcji – filmów oraz seriali. Także poszerzenie działalności o media strumieniowe, czyli to, co dzisiaj mamy.

 

NetFlix z usługami w Polsce…

Od września 2016 roku mogliśmy cieszyć się dostępem do Netflixa także u Nas, w Polsce. Chociaż nie było na początku tak kolorowo, jak byśmy chcieli. Nie wszystkie jednak produkcje były dostępne w kraju nad Wisłą. Dzisiaj także nie wszystkie produkcje są dostępne, ale znaczna część już jest przetłumaczona, więc do wyboru, do koloru!


Mini wstępik…

Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego serwisu i bardzo tego żałuje, ze nie zainteresowałem się nim wcześniej. Tysiące filmów i seriali tam dostępnych w bibliotece, wśród których znajdziemy coś dla siebie. Kategorii filmów i seriali jest bardzo dużo, nawet znalazłem tam Anime oraz filmy dokumentalne, a także seriale, przy których zaczynamy inaczej myśleć i mogą zmienić. Nasze życie, oczywiście na lepsze. 😉 Wcześniej korzystałem z serwisów „oferujących” oglądanie za darmo, ale wyskakujące reklamy przy każdym kliknięciu na stronie oraz długie wyczekiwanie na tłumaczenie, które zwykle było zrobione na szybko i niedokładnie, zniechęcały do oglądania. Oczywiście niektórych filmów i seriali nie znalazłem na Netflixie, np. większości starych, dobrych filmów, dużej ilości nawet popularnych Anime, a także najnowszych hitów, które niedawno wyszły do kin. Oczywiście, trzeba na najnowsze poczekać zanim NetFlix wykupi prawa autorskie i opracuje tłumaczenie. Można też po prostu kupić wersje na płycie, skorzystać z innego medium strumieniowego, albo po prostu pójść do kina, jeśli jest jeszcze tam puszczany.

 

Aplikacja i strona WWW

Nieodzownym elementem dzisiejszych serwisów tego typu jest aplikacja mobilna na smartfony i tablety, której tutaj nie zabrakło. Aplikacja działa świetnie. Funkcjonalność aplikacji (mowie o tej na Androida, na iOS nie testowałem, bo nie mam urządzenia ze stajni Apple) jest porównywalna do strony WWW. Możemy w aplikacji jak i na stronie zarządzać kontem, dodawać do list swoje ulubione filmy i seriale. Funkcji jest sporo i raczej moim zdaniem niczego nie zabrakło. Jedynie mogę przyczepić się do braku informacji przy skończeniu się subskrypcji, wyświetla po prostu błąd, który ma własny kod, ale nienapisane jest o co chodzi wprost. Dziwne, może to tylko u mnie było w aplikacji, ale to szczegół. Po jakimś czasie po zalogowaniu się ponownie na aplikacje wyświetla się informacja o możliwości odnowienia członkostwa, wiec już jest ok. Czasami na stronie WWW trzeba było wyczyścić ciasteczka (cookies), aby znowu oglądać, coś się psuło z playerem, ale zdarzyło mi się to tylko jeden raz.


Pakiety, cennik

Mamy do wyboru 3 pakiety, które zbytnio nie różnią się cenowo. Im wyższy pakiet tym bardziej jest opłacalny, zwłaszcza jak z jednego konta korzystać ma parę osób. W najdroższym pakiecie mamy możliwość oglądania do 4 osób w tym samym momencie, koszt pakietu to 52 PLN, czyli wychodzi po 13 PLN od każdego członka profilu, do tego mamy jakość maksymalna aż w Ultra HD! W średnim pakiecie mamy maksymalnie dwie jednocześnie oglądające osoby (idealny pakiet dla par), za który przyjdzie nam zapłacić 43 PLN, jakość maksymalna to HD, a najniższy, najmniej opłacalny pakiet, w którym tylko jedna osoba może oglądać w danym momencie to koszt 34 PLN i jakość poniżej HD. Oczywiście jakość jest „DO”, a cennik może się zawsze zmienić. Polecam jednak kupno pakietu Premium, tego za 52 PLN razem ze znajomymi albo rodziną. Cena będzie już niższa. Odradzam jednak robienia takich spółek z nieznajomymi i osobami niezaufanymi, gdyż mogą zalegać długo z oplatą.

 

Pakiety w Netlixie

Pakiety w Netlixie


Recenzje, opisy filmów i seriali

Po kliknięciu na podstronę filmu/serialu pojawia nam się recenzja, która jest tak jakby opisem, a także na stronie głównej pojawia się krótki opis. Nie jest to „recenzja” ani opis, który spojleruje film, a bardziej nakierowuje o czym jest i zachęca lub zniechęca do oglądania. Chociaż z tym ostatnim nie byłbym pewny, bo może to zawsze się zmienić w czasie oglądania. Polecam dać szansę każdej produkcji w bibliotece, zwłaszcza z ulubionego gatunku, bo możemy się zdziwić, tak było u mnie. 🙂

 

Najlepsze funkcje – pomijanie czołówki i przejście do następnej części

Moim zdaniem najlepsza funkcja Netflixa jest pomijanie czołówki, napisów końcowych oraz przejście do następnego filmu, odcinka serialu bez wyjścia z trybu pełnoekranowego. Jest to na tyle wygodne, ze nie musimy szukać momentu, w którym się kończy czołówka oraz przy pomocy jednego kliknięcia przejść do następnego filmu / odcinka oglądanego serialu. Nie spotkałem się jeszcze z tymi funkcjami w innych odtwarzaczach, a szkoda, to jest mega wygodne! 🙂


Pobieranie i oglądanie OFFLINE na smartfonie

Kolejna świetna funkcją, z której w sumie nie korzystam, ponieważ mam 100GB do wykorzystania pakietu danych. Dostępna jest możliwość pobierania filmów i odcinków na swoje smartfony i oglądanie w dowolnym momencie bez Internetu. Czasem jesteśmy w takich miejscach, w których się nudzimy, a musimy tam być i na nasze nieszczęście nie ma tam Internetu i tu właśnie przyda się ta funkcja, o ile pomyślimy o tym w domu i zdążymy pobrać. 🙂


Darmowy okres testowy

NetFlix daje możliwość przetestowania za darmo przez miesiąc dowolnego z trzech pakietów. Potrzeba jednak połączenia swojej karty debetowej z serwisem. Nie trzeba jednak się martwić, Twoje dane są bezpieczne, dzięki certyfikatom SSL, ale nie mówię, że nie mogą wycieknąć, chociaż jakby miało to się stać to i tak się stanie. W czasie trwania darmowego okresu próbnego trzeba wyłączyć subskrypcje w ustawieniach konta. Jeśli tego nie zrobimy to pobierze nam z konta odpowiednia kwotę. Sposób z generowaniem fejkowych kart nie działa. ( testowane 😀 ) Nie trzeba jednak się martwić o to, że zapomnimy. Serwis co jakiś czas o tym przypomina, w czasie trwania okresu testowego, na stronie, aplikacji, jak i e-mailowo. Najlepiej od razu wyłączyć subskrypcje, jeśli nie będziemy pewni tego czy na pewno serwis spełni Nasze oczekiwania i problem będzie z głowy. Oczywiście od razu jak zdezaktywujemy subskrypcje, okres testowy nam nie zniknie, spokojnie, chociaż czytałem o takiej sytuacji i tu wystarczy napisać do oficjalnego supportu o zaistniałej sytuacji.

 

NetFlix - miesiąc za darmo

NetFlix – miesiąc za darmo

 

 

Na koniec przypomnę, że ten artykuł nie jest w jakikolwiek sposób opłacany przez właścicieli NetFlixa. Artykuł pisany na podstawie Wikipedii (historia serwisu) oraz własnego doświadczenia.

 

A jaka jest Wasza opinia o NetFlixie? Piszcie w komentarzach 🙂

 

 

Źródła: Wikipedia