Test Point, czyli odceglamy Androida po soft bricku!

Dwa lub trzy miesiące mój smartfon z Androidem zaliczył totalnego bricka softa, czyli system uległ uszkodzeniu, a i niestety bootloader został zablokowany. Został serwis albo naprawa w domu poprzez metodę Test Point.

 

 

Na początek dla zielonych wyjaśnię parę pojęć, bez których znajomości czytanie artykułu będzie trochę bez sensu.

 

Bootloader – program rozruchowy, który głównie zarządza i pozwala na uruchomienie systemu operacyjnego. Nie należy mylić go z BIOS-em, gdyż BIOS to co innego. Bez bootloadera nie ma możliwości uruchomienia i załadowania poprawnie systemu.

Kernel – (inaczej jądro systemu operacyjnego) – odpowiadające głównie za komunikację systemu operacyjnego ze sprzętem fizycznym, tj. CPU, GPU, pamięci flash.

Software, soft, rom – system operacyjny.

Soft brick – stan urządzenia zwykle, w którym padł system.

 

To raczej już wszystkie pojęcia, które były potrzebne żeby łatwiej było zrozumieć działanie jednej z warstw niezbędnych do prawidłowego działania systemu.

 

Test Point – co to i po co?

Jest to nic innego jak ominięcie programu rozruchowego w Androidzie i dostęp do pamięci w smartfonach i tabletach na potrzeby wgrania systemu operacyjnego, kernela i innych składników potrzebnych do funkcjonowania urządzeń mobilnych. Używany głównie przez serwisy, ale też zdarza się, że ludzie sami używają tej metody, nie potrzeba nic odlutowywać, a wystarczy tylko dostęp do zwykle jednego pinu na płycie głównej i połączenia go z masą. Jednak nie jest tak kolorowo, ta metoda jest dość kosztowna, zwykle nieopłacalna dla przeciętnego Kowalskiego, jest ryzyko, że stracimy kilka dyszek, a urządzenia nie odratujemy. Przykładowo może Nam wydawać się, że system padł przez błędy w nim, np. po aktualizacji, a w praktyce padła Nam pamięć flash lub inny element. Przykład dość mało spotykany, ale może i tak być.

 

Jak używać tej metody?

Test Point jest jedyną metodą flashowania nie wymagającą odlutowywania elementów z płyty, którą znam i raczej żadnej innej nie ma, chyba że są jakieś inne od pojedyńczych producentów, ale pewnie one działają na podobnej zasadzie. Wywołanie Test Pointa robimy za pomocą dwóch metod: poprzez łączenie pinu Test Point z masą lub przez stworzenie mini układu z micro USB (tzw.  JTAG micro USB – informacja od Kuby z Twittera, DZIĘKUJĘ!) , bez potrzeby rozbierania urządzenia, ale działa to na znacznie mniejszej ilości urządzeń, więc opiszę ten pierwszy sposób.

 

Rozbieranie Galaxy S8 C by androidauthority.net

Rozbieranie Galaxy S8 C by androidauthority.net

 

Musisz wiedzieć, że ta metoda powoduje zerwanie warunków umowy gwarancyjnej i robisz to na własną odpowiedzialność!!!!

Do flashowania urządzeń tą metodą potrzebne są:

  • kabel Micro USB – USB z przesyłem danych, na pewno każdy taki w domu ma, 🙂
  • kawałek drucika miedzianego/aluminiowego lub cienkiego kabelka + najlepiej spinacz biurowy z metalu lub agrafkę,
  • dobra suszarka do włosów lub coś do rozgrzania klapki, gdy urządzenie jest „nie rozbieralne”, tak jak w przypadku Huawei z serii P i innych nowych smartfonów,
  • parę mini śrubowkrętów, torksy albo zwykłe krzyżaki do odkręcenia elementów zasłaniających punkt Test Pointu lub do odkręcenia klapki,
  • sterowniki USB do posiadanego urządzenia,
  • komputer z systemem Windows,
  • program do flashowania przy użyciu Test Point z licencją (np. DC Phoenix),
  • właściwy rom dopasowany pod Test Point (do znalezienia w zakładce download na stronie producenta programu),
  • trochę wolnego czasu i CHĘCI!

 

Android fix C by techlector.com

Android fix C by techlector.com

 

No to lecimy!

Po ogarnięciu tych rzeczy przechodzimy do rozbierania urządzenia. Musimy mieć dostęp do pinu Test Point, bez szukania w Google będzie ciężko z jego ustaleniem. Można także szukać go samemu, testując piny jeden po drugim. Koniecznie trzeba odłączyć baterię od płyty!!!!! Bierzemy agrafkę lub spinacz i łączymy z kabelkiem, przyklejamy taśmą przezroczystą kabelek do uziemienia (minusa) na płycie głównej, najlepiej do minusa baterii lub blaszek na płycie. Oczywiście uważamy żeby nie stykał się z innymi elementami, bo możemy popalić elementy. Drugi element, czyli agrafka lub spinacz stykamy z pinem Test Pointu i przytrzymujemy. Kolejnym krokiem jest podłączenie kabla USB do PC, a następnie do urządzenia i wciśniecie powera trzymając dalej agrafkę (lub spinacz). Gdy poczujemy wibrację, to wtedy możemy zwolnić przycisk power i odłączyć Nasz łącznik pinu z uziemieniem.

Kolejne etapy to flashowanie urządzenia, nie będę dalej pisał, bo programy mają różne procedury, najlepiej znaleźć instrukcję dostępną na stronie programu lub w zakładce POMOC w programie. Mogę pomóc jedynie w kwestii programu DC Phoenix, gdyż jego używałem do ratowania własnego smartfona i mniej więcej go ogarniam.

 

Zamieszczam link do krótkiego filmiku krok po kroku pokazującego to samo, co napisałem wyżej: tu. W przyszłości zrobię filmik także na swoim kanale jak już przygotuję, to co potrzebne do nagrywania.

 

Temat, jak sądzę wyczerpałem. Mogę pomóc jeszcze osobom, które nie mogą znaleźć obrazów softów i pinów Test Point do konkretnych urządzeń. Piszcie w tych sprawach w komentarzach. 🙂